Pojištění proti neschopnosti splácet hypotéku se mladý muž přidat jak kvůli nižšímu úroku, tak pro všechny případy. Když mu po dvou letech od uzavření smlouvy lékaři diagnostikovali rakovinu, od pojišťovny se dozvěděl, že nemá nárok na žádné plnění ve věci pojištění neschopnosti splácet hypotéku

Pojišťovna nejprve argumentovala tím, že uvedl nepravdu v dotazníku o svém zdravotním stavu vyplňovaném při podpisu smlouvy. Důvod? Špatná odpověď na otázku, jestli se někdy léčil s funkčním nebo organickým onemocněním páteře, jako jsou degenerativní změny či Bechtěrevova nemoc. Uvedl, že ne, i když si dříve léčil bolestm zad. Pojišťovna ignorovala skutečnost, že důvodem pojistné události je onkologické onemocnění, které nemá žádnou spojitost s bolestmi zad.

Poukázala přitom i na to, že pojistná smlouva byla uzavřena mezi jí a bankou. Na základě této smlouvy je tedy muž jen objektem v právním vztahu. Stal se pojištěným bez toho, že by měl nárok na pojistné plnění z tohoto pojištění. Muž se obrátil na právníka, aby připravil žalobu na pojišťovnu, což pojišťovně oznámil.

Muž se obrátil na advokáta. Chtěl žalovat banku i pojišťovnu a informoval o tom jejich zástupce. Nakonec nemusel. Pojišťovna po dohodě s bankou uhradila hypotéku. Takzvané bankopojištění – tedy kombinace bankovního produktu a pojištění – u bankovních úvěrů je záludná věc. Významně sice zvyšuje náklady na úvěry, ale klient je i tak většinou spokojen. Dobrý pocit má z toho, že dosáhl na atraktivní úrokovou sazbu, a přitom je i pojištěn proti neschopnosti splácet úvěr.

Pojištění proti neschopností splácet hypotéku banky/pojišťovny poskytují nejčastěji ve dvou variantách. V té základní pojišťovna kryje riziko úmrtí, invalidity třetího stupně a pracovní neschopnosti od 30. nebo 60. dne. V rozšířené variantě pojišťovna kryje stejná rizika plus riziko ztráty zaměstnání. Podmínky plnění jsou u tohoto bonusového připojištění nastaveny vůči pojištěnci velice tvrdě.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here