Refinancování hypotéky značí pokaždé novou smlouvu

0

Refinancování hypotéky přichází na řadu pokaždé, když chce dlužník snížit/zvýšit měsíční splátky. Anebo najde výhodnější podmínky na trhu, které mu sníží náklady na úvěr. Anebo si potřebuje půjčit další peníze.

Refinancovat hypotéku je vhodné pouze tehdy, když vyprší fixační období anebo v určitém předstihu před jeho vypršením. Důvodem jsou sankce za předčasné ukonční staré hypotéky ze strany banky. Ty mohou být až 10% z jistiny úvěru.

Banky v případě refinancování hypotéky dodržují stejné zásady posouzení úvěruschopnosti klienta jako u poskytnutí stávajícího hypotéčního úvěru. Ověřují si klientovu platební morálku i výši jeho příjmů a případného zadlužení. Refinancování je věc, která může za příznivých podmínek uspořit významné peníze.

Konkrétní příklad

Ukažme si to na příkladu. Rodina splácí hypotéku s úrokovou sazbou ve výši 3 %, protože se jí ale u hypotéčního úvěru blíží výročí fixace, které jí umožňuje úvěr refinancovat, srovná si nabídku ostatních bank a zjistí, že při stejně vysokém úvěru může získat úrok ve výši 2,5 % a rozhodne se úvěr refinancovat a výhodný úrok zafixovat třeba na deset let. Úspora v jejím případě může být při desetiletém zafixování úroku s ohledem na výši úvěru i stovky tisíc korun.

Ale pozor: Před refinancováním každého úvěru je nutné porovnat nejenom aktuální nabídku na trhu – úroková sazba, doba splácení, výše splátky a celkový přeplatek za úvěr – ale i případné dodatečné poplatky. Do počtů je potřeba připočítat i případnou sankci za předčasné splacení stávajícího úvěru, pokud ji bude banka uplatňovat. Důležité jsou i poplatky za novou hypotéční smlouvu u stávající nebo nové banky, poplatky za zasílání výpisů, SMS zprávy anebo za případné pojištění proti neschopnosti hypotéku splácet.

Sjednávat si k refinancované hypotéce pojištění proti neschopnosti splácet není výhodné. Důvodem je, že v pojistných podmínkách bývá mnoho výluk. Pojištění úvěru podstatně zvyšuje náklady na úvěr.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here