Až 230 Kč měsíčně přidá stát na spoření na penzi

0
264

Státní příspěvek ve výši 90 korun měsíčně dostane ten, kdo si na penzijní připojištění posílá alespoň 300 korun měsíčně. Se stoupajícím vlastním vkladem pak roste i výše státního příspěvku. Jeho maximální výši 230 kroun měsíčně pak dostane ten, kdo si měsíčně posílá na penzijní spoření alespoň 1 000 korun.

Má to však i své ale. Tím hlavním je, že peníze z penzijního spoření lze vybrat až ve věku 60ti let (v transformovaných fondech) a za přesně daných podmínek. Když je člověk nedodrží, anebo si naspořené peníze vybere dříve, stát mu státní příspěvek vezme a zpětně bude vyžadovat i daňové úlevy. Jsou tu ale i takzvané „předdůchody“, tedy možnost čerpat naspořené prostředky (z účastnických fondů) již 5 let před vstupem do starobního důchodu.

Doplňkové penzijní spoření

Na penzi si v ČR spoří zhruba 4,5 miliony lidí. Z toho zhruba 3,5 milionu v transformovaných penzijních fondech starého penzijního připojištění. V účastnických fondech doplňkového penzijního připojištění si pak spoří zbytek. I když je určitě lepší nějaké spoření než žádné, je to škoda, protože účastnické fondy doplňkového penzijního spoření při správném řízení investice mohou nabídnout podstatně vyšší zhodnocení investovaných peněz. Tyto fondy v základu nabízejí tři typy investičních strategií – konzervativní, vyváženou a dynamickou. V nabídce mají i jejich mix v podobě takzvaných fondů životního cyklu. Rozdíly v poplatcích jsou minimální. Rozdíl mezi starým penzijním připojištěním (nelze již uzavřít) a novým doplňkovým penzijním připojištění je tak zásadní.

Pokud investor v doplňkovém penzijním spoření na začátku investování (pokud tomu odpovídá jeho délka spoření) celkem správně zvolí agresivní investiční strategii, má dost velkou šanci své peníze skutečně zhodnotit a minimálně si vydělat na poplatky fondu. Měl by také ale vědět, že dynamicky je třeba investovat hlavně v prvních letech (v závislosti délce spoření) a ve chvíli, kdy se blíží jeho odchod do penze a už má třeba i pěkný výnos, by měl vyměnit dynamickou investiční strategii za strategii vyváženou nebo rovnou konzervativní.

Na trhu s doplňkovým penzijním připojištěním jsou přitom již i produkty, které garantují černá čísla i v účastnických fondech. Má to však své podmínky v podobě splnění dodržení stanovených investičních horizontů, případně výše pravidelné měsíční investice. I tak se ovšem garance vztahuje pouze na vlastní platby klienta, případné příspěvky zaměstnavatele a státní příspěvky.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here