Refinancovat hypotéku se rozhodla mladá rodina z Brna. Ještě loni touto dobou měla sjednanou hypotéku s pětiletou fixací a s úrokovou sazbou 2,89 % ročně. Její měsíční splátka spolu s pojištěním hypotéky proti neschopnosti ji splácet jako podmínkou banky za výhodnější úrok činila celkem 13 069 korun.

Loni touto dobou byly úroky u hypoték ještě extrémně nízké. Domácnost toho chtěla využít. Navíc se již blížilo i vypršení fixačního období u její hypotéky. To značilo, že bude s bankou muset vyjednávat o nových podmínkách úvěru a nové hypotéční smlouvě. Byl tu však háček. Fixační období mělo vypršet až za rok a úroky u hypotéčních úvěrů začaly pozvolna stoupat. Výhoda domácnosti byla, že se dozvěděla o možnosti refinancování hypotéky v předstihu. O takzvané předfixaci hypotéky, kterou s určitými omezeními nabízí většina bank na tuzemském trhu.

Jak refinancovat hypotéku v předstihu

Předfixace v praxi umožňuje refinancovat u stávající nebo nové banky hypotéční úvěr v určitém předstihu (3 měsíce, půl roku, ale i 24 měsíců) před vypršením fixace, aniž by dlužník musel platit sankce za předčasné ukončení staré hypotéky.

Domácnost vyřídila vše potřebné. Výsledkem bylo, že si zajistila lepší podmínky u hypotéky, než dosud platila (aktuálně nízké úroky na trhu) ale i si stihla zafixovat výhodnější úrok na dalších pět let dopředu.

Jak refinancovat hypotéku v praxi

Domácnost snížila úrokovou sazbu u své hypotéky z 2,89 % na 1,98 % ročně a zafixovala ji až do roku 2022. Tím si snížila měsíční splátku z 13 069 Kč na 12 660 Kč. A zároveň předešla i vyšším budoucím nákladům na úvěr kvůli rostoucím úrokům. Podobně lze postupovat i za současných podmínek. Tedy, kdy úrokové sazby nejsou již tak příznivé, ale ty budoucí budou o ještě něco méně příznivější.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here