Buďto investorem jste, anebo nejste! A většina lidí jím není

0
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Lidí, kteří si spoří v transformovaných fondech starého penzijního připojištění je 3,5 milionu. Většina z těch, kteří si takto spoří na stáří, tak přichází o zhodnocení svých investovaných peněz. Počet lidí, kteří si spoří v účastnických fondech nového doplňkové spoření, je přibližně 650 000.

Penzijní spoření se státním příspěvkem funguje podle nových pravidel od začátku roku 2013. Tehdy lidé dostali příležitost spořit si prostřednictvím takzvaných účastnických fondů v doplňkového penzijního spoření. Zároveň tím ale i přišli o možnost uzavírat staré penzijní připojištění s garancí nezáporného zhodnocení.

Investiční strategie je klíčová pro většinu lidí

Účastnické fondy nabízejí kromě ze zákona povinné konzervativní investiční strategie i výnosnější investiční postupy. Kdo chce mít do penze více peněz, měl by tak o výhodách těchto fondů minimálně uvažovat. Jakkoli je vyšší výnos vždy vykoupen i vyšším rizikem, účastnické fondy lidem dávají na výběr z více investičních strategií.

Možná je jak konzervativní a opatrná, kdy fond investuje zejména do státních dluhopisů a dává peníze do termínových vkladů, tak i o něco odvážnější vyvážená investiční strategie, kde větší část investic putuje v prvních letech investování do akcií. A jsou to právě akcie, kt jsou sto generovat podstatně vyšší zisk než třeba zmíněné státní dluhopisy. Vyšší výnosy jsou samozřejmě vykoupeny vyšším rizikem, ale čím více let má kdo do penze – investiční horizont – tím více se snižuje riziko případné ztráty.

Fondy životního cyklu pro většinu lidí

Účastnické fondy nabízejí ale i další možnosti. Třeba dynamickou investiční strategii. Ta na začátku investice vrhá všechny peníze do akcií a pracuje třeba i s akciemi firem z rozvíjejících se trhů. Tato se strategie je využívána hlavně v prvních letech investice, což může být 7, 10, 15, 20 let v závislosti na době, která investorovi zbývá do odchodu do penze. Cílem je, aby se investorovy peníze, pokud možno, co nejvíce zhodnotily na začátku investice. Přinesly mu výnos.

Když se to v ideálním případě stane, a zároveň se přibližuje penze, investor tuto strategii vystřídá buď vyváženou nebo i konzervativní strategií. Nebude peníze zhodnocovat již takovým tempem jako na začátku, ale zase prostřednictvím opatrných a bezpečných investic ochrání svůj výnos. Běžné jsou přitom i strategie takzvaného životního cyklu, které takto fungují automaticky.

Je většina lidí konzervativních?

I navzdory výše uvedenému, lidí v nových účastnických fondech nepřibývá. Lidé naopak spíše zůstávají v transformovaných fondech starého penzijního připojištění. A i nově příchozí do fondů spíše volí konzervativní strategie u doplňkového penzijního připojištění. Dává jim to jistotu, že ze svých peněz nic neprodělají. Jako výnos jim postačí i jen státní příspěvek spolu s daňovou úlevou. Faktem je, že pokud někomu schází do penze sedm, šest, pět a méně let, nemá smysl, aby cokoli měnil a vrhal se do nákupu akcií.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here