Je problém, když se z čerpání kontokorentu stane přirozený stav

0
336

Kontokorent – přečerpání účtu – klientům nabízí většina bank jako rezervu, když jim dojdou peníze.  Je to úvěr jako každý jiný. Drobný ale podstatný rozdíl je ovšem v tom, že se nesplácí měsíčně, ale jednou za 6 měsíců anebo 12 měsíců. A co je na něm vůbe nejlepší? Je-li uhrazen, dá se hned znovu čerpat.

Není bez zajímavosti, že z hlediska nákladovosti, patří i „malý“ kontokorent mezi suverénní jedničky mezi úvěry. Úroky spolu s poplatky se u něj běžně pohybují od 13 % do 22 a více % z čerpané částky, přičemž sazba je daná po celou dobu jeho čerpání. Úrok je počítán z celkově vypůjčené částky, i když by dlužník třeba i splatil její podstantou část.

Kontokorent banky většinou nabízejí ve výši až dvojnásobku pravidelných měsíčních příjmů klienta. Průměrná výše kontokorentního úvěru se v ČR pohybuje okolo 40 tisíc korun. Vůbec nejvyšší kontokorenty „číhají“ pak na podnikatele. V jejich případě jde i o miliony korun.

Možnost přečerpat účet je podle odborníků třeba vnímat jen jako případnou pohotovostní rezervu na účtu. Nikdy ne jako dlouhodobou provozní půjčku. Málokdo se tím řídí a tak zbytečně přichází o peníze. Špatně je i to, když klient banky čerpá kontokorent při placení debetní kartou. Výhodnější je využít kreditní kartu, protože byť i v jejím případě platí na úvěr, má šanci úvěr uhradit v takzvaném bezúročném období (cca 50 dnů), kdy za čerpání úvěru bance nic neplatí. Musí si ale hlídat konec bezúročného období a dluh v předstihu alespoň dvou dnů uhradit. Naopak, když si půjčí tím, že přečerpá účet a skončí v kontokorentu, úrok platí od toho okamžiku, kdy si půjčil.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here