Banky vydělávaly i v prvním pololetí hlavně na poplatcích a provizích

0
163

Zisk bank a spořitelen v  ČR dosáhl v prvním pololetí letošního roku bezmála 44 miliard korun čistého. Výnosy z poplatků a provizí u tuzemských bank přitom vzrostly o 400 milionů na 22,4 miliardy korun. Meziročně bankám a spořitelnám čistý zisk z finanční a provozní činnosti stoupl o dvě miliardy na 94,3 miliardy korun. Uvedla to Česká národní banka.

Bilanční suma bankovního sektoru byla koncem června byla 7,4 bilionu korun. Úrokové výnosy se zvýšily o 10,4 miliardy na 81,8 miliardy korun. Ekonomové v tomto ohledu zdůrazňují, že banky zvyšují úroky u úvěrů, ovšem jen některé z nich zvyšují i úroky u spořicích produktů. Jaké jsou úroky u běžných a spořicích účtů nebo termínovaných vkladů.

Zisk bank a spořitelen v ČR hraje roli i v nárůst ziskovosti evropských bank. Skupina 50 největších evropských bank vykázala loni po zdanění zisk 118,8 miliardy eur (přes tři biliony korun). Což byl více než dvojnásobek proti hodnotě dosažené o pět let dříve.

Vztah Čechů k bankám

Pokud jde o vztah domácností k bankám, podle statistik (1993 až 2017) převyšovaly vklady domácností u bank úvěry u bank ke konci roku 2017 o 772 mld. Kč. Nejvíce peněz drží domácnosti na běžných a spořicích účtech.

Nárůst objemu prostředků, držených na běžných a spořicích účtech v poslední dekádě, souvisís poklesem úrokových sazeb na termínovaných vkladech na rekordně nízké úrovně,“ vysvětluje docent Petr Teplý z Fakulty financí a účetnictví VŠE. Podle něj termínované vklady jsou zejména od poslední krize výrazně méně populární, i když na trhu některé banky už i u nich začaly zvedat úroky.

Podle ekonomů příznivý vývoj celkového objemu vkladů u bank ovšem zastírá rozdíly mezi domácnostmi. například Petr Teplý říká, že z hlediska strukturálního pohledu může být tento ukazatel stabilní. Jedni spoří a druzí si půjčují. Přitom ale může docházet k předlužení určité skupiny domácností.

Jeho slova částečně potvrzuje i rychlost tempa, s jakou se tuzemské domácnosti zadlužují. Dluhy tuzemských domácností stoupají nepřetržitě od února roku 2016. Od té doby narostly o více než čtvrt bilionu korun. Jenom letos v červenci stouplo zadlužení českých domácností u bank a družstevních záložen v meziměsíčním srovnání o deset miliard korun a celkově tak činilo 1,6 bilionu korun. Stále ale i platí, že v mezinárodním srovnání jsou české domácnosti zadluženy výrazně méně, než je evropský průměr. Na druhou stranu v rychlosti tempa zadlužování tuzemských domácností, firem i veřejných rozpočtů patří ČR na špičku evropských zemích.

Dobrou zprávou je, že klesá podílu úvěrů takzvaně v selhání. To jsou ty úvěry, u nichž mají dlužníci potíže se splácením. Poměr těchto úvěrů se od léta 2013 snížil z 5,1 na 2,3 % (u hypoték kolem 1 %). V případě podnikové sféry je současný podíl úvěrů v selhání s 3,5 % téměř na třetině maxim evidovaných v rámci posledního dekády (9 % v roce 2010).

Dynamika zadlužení

Podle mezinárodních srovnání je sice zadluženost českých domácností menší nebo dokonce výrazně menší, než je tomu v případě některých vyspělých ekonomik. Ekonomická vyspělost země je ale jen jedním z měřítek pro posouzení přiměřenosti této zadluženosti. Roli hrají i další faktory, jako je tradice nájemního či vlastnického bydlení nebo hospodářská politika jako taková. Důležitá je ale i úroveň zadlužení veřejných rozpočtů, rating země a z toho pramenící vysoká úroková míra u spotřebitelských úvěrů. Nelze také přehlédnout, že dluhové zatížení domácností, tj. stav spotřebních úvěrů a úvěrů na bydlení v poměru ke mzdám a platům, roste.

„Růst tohoto poměru z 0,14 % v roce 1997 na 1,02 % loni signalizuje, že zadluženost pomáhala stimulovat ekonomický růst. Prostor jejího dalšího růstu se postupně vyčerpává.“ Uzavírá profesor Martin Mandel z Fakulty financí a účetnictví VŠE.

Výsledky vybraných bank za první pololetí 2018

  • Česká spořitelna – meziroční nárůst zisku o 2,6 % na 7,9 mld. Kč
  • UniCredit Bank – meziroční nárůst zisku o 7 % (ČR, Slovensko) na 4,3 mld. Kč
  • Moneta Money Bank – meziroční pokles zisku o 3,4 % na 2,1 mld. Kč
  • Komerční banka – meziroční pokles o 12,4 % na 6,9 mld. Kč
  • Raiffeisenbank – meziroční pokles o 4 % na 1,65 mld. Kč
  • ČSOB – meziroční pokles o 20 % na 7,5 mld. Kč / V loňském roce vzrostl zisk ČSOB o 17 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here