Ceny bytů v Praze jsou oproti evropským velkoměstům stále ještě poloviční

1
294
2+kk na Malé Straně za 25 milionů korun: Rozloha podkrovního mezonetu v kompletně zrekonstruovaném barokním paláci s okouzlujícími výhledy na Pražský hrad a malebné malostranské střechy je 155 metrů čtverečních.

Ceny bytů v Praze a dalších velkých městech ČR nepolevují v růstu a začíná jich být i nedostatek. V Praze přesáhla průměrná cena za metr čtvereční 100 tisíc korun. Cena exkluzivní nemovitosti ve vysokém standardu s parkováním, terasou a pěkným výhledem se může v žádané lokalitě Prahy 1 vyšplhat až na 250 tisíc korun za metr čtvereční.

„Pro srovnání ještě v roce 2007 ve stejné lokalitě stál metr čtvereční 140 tisíc korun.“ Říká obchodní ředitelka Czech Republic Sotheby’s International Realty Ilona Mančíková.

Přesto jsou ceny v Praze ve srovnání s evropskými velkoměsty podle ní stále ještě poloviční. Někdy až třetinové. Třeba v porovnání s Londýnem, Zurychem či Mnichovem. Ve Vídni, která je nám poměrně blízká, začínají ceny v historickém centru města na 12 tisících eur za metr čtvereční. U těch nejexkluzivnějších nemovitostí se šplhají až k neuvěřitelným 25 000 eur za metr.

K dalšímu vývoji cen nemovitostí na tuzemském trhu uvádí, že v případě Prahy i dalších velkých měst v ČR není důvod, aby ceny kvalitních nemovitostí klesaly. V Praze to platí třeba pro historické budovy v centru města, ale i další prestižní lokality s omezenou nabídkou. Jako je třeba Ořechovka, Hanspaulka, Bubeneč nebo Trója.

Regulace ČNB a luxusní bydlení

Na otázku, zda se nová regulace hypotéčního trhu spolu se zdražujícími hypotékami projeví i na trhu s luxusními nemovitostními, Ilona Mančíková odpovídá: „V případě luxusního segmentu bydlení v Praze nemůžeme hovořit o přímé vazbě na regulaci hypoték ČNB. Anebo třeba výši úrokových sazeb u hypoték, ale spíše na celkovou ekonomickou situaci a momentální nabídku. A ta je u luxusních nemovitostí aktuálně značně omezená.“

Přesto podle ní lze očekávat, že v důsledku rostoucích cen nemovitostí, úrokových sazeb u hypoték i regulatorních omezení ze strany ČNB dojde k mírnému ochlazení trhu s malými investičními byty. Ty si investoři pořizovali za účelem dalšího pronájmu.

„Toho, kdo kupuje nemovitost pro vlastní bydleni, zvýšené sazby tolik neodradí. Stále se pohybují do 3 %, ale nyní si zájemce musí připravit minimálně 20 % z vlastních prostředků. A nově se i prokázat dostatečným příjmem.“ Uzavírá Ilona Mančíková.

1 komentář

  1. Ceny jsou sice poloviční, ale mzdy stále třetinové. Co chtěl titulkem autor říci? Že jsou současné ceny normální? V 19. století se tradovalo, že za cenu jednoho baráku v Praze se ve Vídni pořídní tři.
    Zřejmě v Čechách působí na lidi něco nadčasového, nezávislého na typu panujícího režimu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here