Od 1. 10. vstoupilo v platnost nařízení České národní banky stanovující, že zadlužení žadatele o hypotéku nesmí překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu. A že celková měsíční splátka všech jeho dluhů nesmí překročit 45 % jeho čistého měsíčního příjmu. Spolu s povinností mít ve svých zdrojích minimálně 20 % z hodnoty pořizované nemovitosti se tak stala regulace ČNB na hypotéčním trhu komplexní. 

Už první podmínka ČNB v podobě nutnosti disponovat ve vlastních zdrojích 20 % hodnoty pořizované nemovitosti je likvidační pro mnoho zájemců o vlastní bydlení na hypotéku. Od 1. října jim ale už ani nepomůže překlenovací úvěr ze stavebního spoření, jehož prostřednictvím se dala hypotéka (20 % z LTV) takzvaně dofinancovat. Ne, že by to po 1. říjnu vůbec nešlo. Kvůli zastropování maximální možné splátky žadatele o hypotéku to ale nepůjde tak snadno.

Kdo nedosáhne na hypotéku

Aktuální regulace ČNB dovršuje tu, která začala omezením 100% hypoték. Reaguje na obcházení podmínky mít ve vlastních zdrojích 20 % z hodnoty pořizované nemovitosti prostřednictvím jiného úvěru. Zároveň zamezí v přístupu k hypotékám domácnostem s nižšími příjmy, mladým rodinám bez úspor i těm, kteří si chtějí pořídit nemovitost ve velkém městě. Třeba žijí jako singles…

Zvyšování základních úrokových sazeb ČNB

Jsou tu ale i další kroky ČNB, které ovlivňují hypotéční trh. Je to pokračující zvyšování základních úrokových sazeb. Tím tlačí na růst úroků u hypoték. Analytici do konce roku očekávají úroky ve výši 3 %. Některé z bank si 3% úrok daly do ceníku k hypotékám již na začátku tohoto roku. Aktuální sazba je na přelomu října a listopadu 2,7%.

To vše v situaci, kdy v ČR přibývá domácností, které platí více za pronájem, než by platily za vlastní bydlení na hypotéku. Na hypotéku ale nedosáhnou buď kvůli nedostatečným úsporám, anebo příjmům. Sama ČNB tvrdí, že tu není od toho, aby řešila případy jednotlivých žadatelů, ale hlídala finanční stabilitu. (Více v rozhovoru Finanční myši s ředitel sekce finanční stability České národní banky Jane Fraitem – ČNB: Tuzemské banky jsou pod silným tlakem zahraničních akcionářů

V tomto ohledu není bez zajímavosti, jak se regulace dotýká trhu s nájemním bydlením. Ceny nájemního bydlení naposledy poskočily nahoru právě ve chvíli, kdy vešlo v známost, že centrální banka definitivně zavře dveře k hypotékám. Což ovšem ale neznamená, že růst přestaly. Více zde.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here