Analytici se nemýlí. Úroky u hypoték rostly i v září

0
204

Úroky u hypoték vzrostou pokaždé, kdy Česká národní banka zdraží peníze na mezibankovním trhu. Anebo zavede novou regulaci. Anebo si o těchto variantách zaspekuluje. V obou případech to platilo pro letošní září, kdy počet sjednaných hypoték trhl rekord.

V září si hypotéku si sjednalo 9 153 lidí v objemu bezmála 21 miliard korun, což se naposledy stalo v prosinci 2017. Tedy v době, kdy končily 100% hypotéky. Sjednáno bylo o 678 smluv o hypotečním úvěru více než v srpnu. A o 918 více než v září loňského roku. To je o dvě miliardy více než v srpnu. A dokonce o 3,7 miliardy korun více než v září loňského roku.

Důvodem, proč si lidé sjednali více hypoték než normálně, byly obavy, že od 1.října už hypotéku nedostanou kvůli nové regulaci České národní banky.  Tedy, kdy celková výše všech dluhů žadatele o hypotéku nesmí překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu a současně by zájemce o hypotéku měl na splátku hypotéky a splátky všech dalších úvěrů a půjček vynakládat maximálně 45 % měsíčního čistého příjmu. Podle České národní banky lze v určitých případech tyto hodnoty překročit, ale takových úvěrů nesmí být více než pět procent.

Zdražení hypoték

Ale jsou tu i další faktory. Při finanční krizi v roce 2008 vyšplhaly úroky u hypoték i nad 5 % ročně, protože banky z obav, co bude, drasticky omezovaly úvěrování domácností i firem. Někteří ekonomové přitom již na začátku letošního roku předpokládali, že průměrné úroky u hypoték na jeho konci roku překonají 3 %. A jejich předpovědi se naplňují.

Například Hypoteční banka zvýšila již v září sazbu o 0,2% bodu a prolomila tak hranici 3 %. Úroky u hypoték s pětiletou fixací tak v jejím případě vzrostly z 2,89 na 3,09 %. Zdražení hypoték potvrdila Česká spořitelna, Moneta Money Bank a třeba Raiffeisenbank už úroky zvedla na 2,89 %. I další banky. Na krátká fixační období se hypotéční sazby pohybují kolem cca 2,2 % p.a., nad 5 let do 10 se pak pohybují kolem 2,5 %, ale přitom stále rostou. V záři poskočila průměrná úroková sazba v září vzrostla na 2,57 % ze srpnových 2,53 %.

A úroky rostly i v minulých měsících: Přehled bank – úroky u hypoték vzrostly už na přelomu srpna a září.

Proces zdražování hypoték ovlivňuje i konkurenční boj bank. Svoji roli v tom hrají i různé časově omezené marketingové akce. Ten lze v případě hypoték přirovnat třeba ke konkurenčnímu boji mezi čerpacími stanicemi s pohonnými hmotami. V obou případech platí, že velkoobchodní cena je důležitým, ale ne pouze jediným faktorem pro stanovení maloobchodní ceny.

Průměrná výše hypotéky aktuálně přesahuje částku 2,2 milionu korun a oproti předchozím měsícům nadále roste. Měsíční splátka sjednaná v září 2018 ve výši jeden milion korun se splatností na 20 let v průměru činí 5 335 korun, při splatnosti na 15 let dlužnici splácí v průměru 6 703 korun měsíčně.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here