Živnostníci kritizují neúměrné požadavky na zajištění u podnikatelských úvěrů

0

Zatímco právnické osoby si berou půjčky spíše až po několika letech podnikání, čtvrtina živnostníků si bere úvěr hned při zahájení své činnosti a další téměř pětina v prvních několika měsících podnikání. Zajímavé výsledky přinesl průzkum Komerční banky (KB) a Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR).

Hlavním důvodem čerpání úvěru je nákup strojů, zařízení a vybavení firmy (50 %). Následuje provozní financování pro posílení cash flow (28 %) a nákup nemovitostí (23 %). Minimálně čerpají malé firmy půjčky na reklamu (méně jak 10 %) a akvizice (méně jak 5 %).

Živnostníci si stěžují na administrativní náročnost a přísnost schvalování úvěrů. Uvádějí, že neúměrné požadavky na zajištění jsou nejčastějšími bariérami menších podnikatelů při vyřizování půjček. Ti, kteří úvěr získají jsou podle průzkumu s jeho  atributy/nastavením spokojeni. Nejčastěji by podnikatelé doporučili pro financování Komerční banku (24 % – Pozn. red.: KB průzkum realizovala.), Českou spořitelnu (20 %) a ČSOB (16 %), následuje Moneta, Raiffeisenbank a UCB. Z nebankovních institucí vede u malých firem Home Credit následovaný Providentem.

Kolik si půjčují živnostníci

Živnostníci s obratem do milionu korun si nejčastěji berou úvěr ve výši ca 100 000 Kč, živnostníci s obratem do deseti milionů korun si nejčastěji půjčují 350 000 Kč. (S ohledem na délku úvěru je u živnostníků o něco vyšší zájem o krátkodobé úvěry (49 %), než o dlouhodobé financování (44 %).)

Právnické osoby s obratem do jednoho milionu čerpají nejčastěji úvěr ve výši 500 000 Kč právnické osoby s tržbami do 10 mil. Kč si nejčastěji berou úvěr ve výši 400 00 Kč. (Právnické subjekty čerpají o něco raději úvěry dlouhodobé (56 %), krátkodobé upřednostňuje 40 %. Na rozdíl od živnostníků rovněž rády (19 %) využívají leasingu.)

Co zvolí za úvěr

Živnostníci využívají pro financování byznysu podnikatelský úvěr (57 %) i osobní půjčku (34 %). Právnické osoby financují svoji činnost v drtivé většině z tradičních podnikatelských úvěrů.

„Jednoznačně převažuje financování z bankovních zdrojů, které jsou pro podnikatele pohodlné a bezpečné, navíc využívají dlouhodobých vazeb s místní bankou. K nebankovní instituci se firmy obrací buď z důvodu, že by jinde zdroje nezískaly, nebo je to pro ně nejrychlejší cesta k cizím zdrojům,“ říká předseda AMSP ČR Karel Havlíček.

To, že pouze méně než desetina živnostníků řeší půjčky na podnikání z jiných než bankovních zdrojů, má své vysvětlení. Podle průzkumu je tuzemský podnikatel z pohledu využívání cizích zdrojů konzervativní. Zatímco v západních zemích jsou velmi populární alternativní formy financování na bázi faktoringu, leasingu a nově třeba P2P či crowdfundingu, v Česku to neplatí. Podnikatelé a živnostníci si půjčují téměř výhradně u bank.

Průzkum prováděla agentura Ipsos na vzorku 400 malých podnikatelů a živnostníků v září 2018. / Celý průzkum: Ipsos pro AMSP_Financování podnikání_19_10_2018

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here