Eric Mc Lauhghlin hovoří na pražském Investičním fóru 2019

„Pan prezident [Donald Trump] sice vyjednává tvrdě, ale zároveň se jako byznysmen umí i dohodnout,“ uvedl v souvislosti se současnou obchodně-celní válkou mezi Čínou a USA bostonský investiční analytik BPN Paribas Eric Mc Lauhghlin. Jak vidí americkou ekonomiku v roce 2019?

Obchodní války jako téma

Takzvané obchodní války nelze podle něj přehlížet. Zmínil příklad společnosti Apple, jejíž akcie zaznamenaly hluboký propad poté, kdy firma oznámila, že musela kvůli současným celním nařízením mezi USA a Čínou odepsat 5 miliard USD z cca 90 miliardového zisku. Staronovým tématem v oblasti mezinárodní politiky se tak podle něj stává i politický vliv na velké nadnárodní firmy, jejichž výkony jsou klíčové pro ekonomiku dané země.

„Co se týče současného poklesu na finanční trzích, očekáváme, že v roce 2019 se ceny na trzích vrátí na hodnoty před svým současným [prosinec 2018] propadem,“ uvedl Eric Mc Lauhghlin.

Dodal ovšem také, že již nelze očekávat loňské rekordní hodnoty. Z pohledu americké ekonomiky bude klíčový postup FEDu v případě zvyšování úrokových sazeb. Analytici přitom očekávají, že v USA dojde k navýšení základních úrokových sazeb v roce 2019 minimálně jednou až třikrát.

„Já tipuji, že FED je zvedne jednou. Ale pak je tu také, abych tak řekl, riziko politické disfunkce, které lze sledovat v USA v podobě politiky prezidenta Donalda Trumpa, ale i v Evropě a na rozvíjejících se trzích,“ upřesnil.

Ekonomika v USA funguje

Na otázku moderátora Romana Chlupatého, jak na tom bude americká ekonomika v letošním roce Eric Mc Lauhghlin uvedl: „Počítejme, že o procento zpomalí růst [ze 3 % na 2 %]. Na druhou stranu ale nevidíme žádné zásadní problémy snad v žádném klíčovém sektoru. Situace je rozhodně jiná než v roce 2008. Ekonomika funguje. Bankovnictví, realitní trh…“

V oblasti investic doporučil pro letošní rok sektory zaměřené na zdravotnictví a nové technologie. Naopak radí obezřetnost před investicemi do cyklických oborů, jakými jsou například průmysl nebo stavebnictví aj.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here